Son dakika haberi! Mersin’de bir polisin şehit olduğu, bir polisin de yaralandığı polisevi saldırısıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada kullanılan paramotorun, saldırıdan bir gün sonra Mersin’in Tarsus ilçesi Çöplü köyünde yapılan arama- tarama çalışmalarında bulunduğu bildirildi.

Hava aracının muhtemel rotasıyla ilgili yapılan çalışmalarda; 25.09.2022 tarih saat: 20.23 sıralarında Suriye Munbiç bölgesinden hareket ederek, Suriye Afrin bölgesine 25 Eylül saat: 22.30 sıralarında geldiği, akabinde Afrin bölgesinden hareketle 25 Eylül’ü 26 Eylül’e bağlayan gece sabaha karşı Mersin Tarsus Çöplü Mahallesi’nde tarım arazilerinin bulunduğu yaklaşık koordinatına iniş gerçekleştirdiği değerlendiriliyor.

İtalya menşeili “FLY Products Marka ECO 2 LIGHT” model çift kişi taşıma kapasitesine sahip paramotorun teröristlerce altına ve yanlarına silah, mühimmat ve yaşam malzemesi taşımak için özel bölümler eklendiği kaydedildi.

Paramotorun üzerinde yer alan uçuş gösterge sistemleri ile yükseklik, hız, yön, irtifa, kalan yakıt ve batarya bilgileri de takip edilebiliyor.

Paramotor, geniş kanat yapısı nedeniyle yüksek irtifalara çıkabilmekte ve 2 kişi ile birlikte haricen ağırlık da taşıyabiliyor.

Söz konusu aracın götünmemek için yaklaşık 4 bin 500 metreye yükseldiği değerlendiriliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polisevi saldırısı öncesi kullanılan paramotor hakkında açıklama yapmıştı. Bakan Soylu, “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten hareket ettiler. Eylemden önceki akşam saat 20.00 itibarıyla tam 12-13 saat paramotorla beraber Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya yakın bir yere indiler, sabah saat 10.00’a doğru. Ondan sonra akşama kadar orada kaldılar ve oradan yürüyerek sonra birilerinin arabalarına binerek, normal vatandaşların, onlar da insaniyet namına götürmüşler ve ondan sonra eylemi gerçekleştirdiler.” açıklamasında bulunmuştu.

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…